The last round before the finals and tons of shocking results. Most importantly, C-ute becomes the first major group kicked off the island along with the minor group Peaberry.
Also, no Karin/Kanon showdown, a surprise to many since the booking seemed to be pointing in that direction.
Now there will be representatives from four of the major groups in the finals.
The standings:
Pairings:
Sasaki Rikoko/Murota Mizuki
Tamura Meimi/Miyamoto Karin
Major Groups:
Juice ni Juice (2-3): (
Miyazaki Yuka,
Kanazawa Tomoko, Miyamoto Karin,
Takagi Sayuki, Uemura Akari)
ANGERME (3-6): (
Wada Ayaka,
Fukuda Kanon,
Nakanishi Kana,
Takeuchi Akari,
Katsuta Rina, Meimi Tamura, Murota Mizuki,
Aikawa Maho, Sasaki Rikako)
Country Girls (1-4) : (
Tsugunaga Momoko,
Yamaki Risa,
Inaba Manaka,
Morito Chisaki, Ozeki Mai)
Morning Musume (2-11): (
Fukumura Mizuki,
Ikuta Erina,
Sayashi Riho,
Suzuki Kanon,
Iikubo Haruna, Ishida Ayumi,
Sato Masaki,
Kudo Haruka, Oda Sakura,
Ogata Haruna,
Nonaka Miki,
Makino Maria,
Haga Akane)
Minor Groups:
ODATOMO (1-1): (Oda Sakura,
Kanazawa Tomoko)
Jurin (1-1): (
Sato Masaki, Miyamoto Karin)
Sato no Akari (1-2): (
Sato Masaki,
Katsuta Rina, Uemura Akari)
Harvest (1-3): (
Takeuchi Akari,
Ikuta Erina, Ishida Ayumi,
Sato Masaki)
---
Eliminated Groups:
Triplet: (
Kudo Haruka,
Okai Chisato,
Takagi Sayuki)
Peaberry: (
Sayashi Riho,
Wada Ayaka)
C-ute: (
Yajima Maimi,
Nakajima Saki,
Suzuki Airi,
Okai Chisato,
Hagiwara Mai)
Eliminated Pairings:
Round 1:
Ikuta Erina/Nakanishi Kana
Ikuta Erina/Fukumura Mizuki (PonPon)
Ikuta Erina/Ishida Ayumi (Suberizu)
Ikuta Erina/Iikubo Haruna (HoneyPon)
Ikuta Erina/Oda Sakura (PonDaa)
Ikuta Erina/Fukuda Kanon (MaroPon)
Katsuta Rina/Ishida Ayumi
Katsuta Rina/Suzuki Kanon (BakuKizzu)
Nakajima Saki/Yajima Maimi
Round 2:
Yajima Maimi/Suzuki Airi
Okai Chisato/Hagiwara Mai
Nonaka Miki/Ogata Haruna (HaaChel)
Sato Masaki/Kudo Haruka
Sato Masaki/Oda Sakura (Masakura)
Sato Masaki/Sayashi Riho
Sato Masaki/Fukumura Mizuki
Fukuda Kanon/Takagi Sayuki (MaroSaro)
Fukuda Kanon/Murota Mizuki
Miyazaki Yuka/Uemura Akari
Tsugunaga Momoko/Fukumura Mizuki (MomoPon)
Round 3:
Takagi Sayuki/Kanazawa Tomoko
Takagi Sayuki/Kudo Haruka
Nakanishi Kana/Suzuki Kanon
Nakanishi Kana/Oda Sakura (SakuNaka)
Round 4:
Makino Maria/Ogata Haruna
Sayashi Riho/Suzuki Kanon (SayaSuzu)
Sayashi Riho/Ishida Ayumi (the Dance Aces)
Sayashi Riho/Miyamoto Karin
Sayashi Riho/Takeuchi Akari
Sayashi Riho/Fukumura Mizuki
Kanazawa Tomoko/Uemura Akari
Kanazawa Tomoko/Miyamoto Karin
Round 5:
Ogata Haruna/
Haga AkaneOgata Haruna/Oda Sakura
Round 6:
Fukumura Mizuki/
Takeuchi Akari (OdenPon)
Fukumura Mizuki/Suzuki Kanon (MiZukki)
Fukumura Mizuki/Ishida Ayumi (GAM 2)
Fukumura Mizuki/Kudo Haruka
Fukumura Mizuki/Iikobo Haruna
Fukumura Mizuki/Oda Sakura
Takeuchi Akari/Suzuki Kanon
Round 7:
Iikubo Haruna/Wada Ayaka (HoneyCho)
Kudo Haruka/Ishida Ayumi
Kudo Haruka/Miyamoto Karin
Kudo Haruka/Wada Ayaka (AyaDuu)
Kudo Haruka/Moruta Mizuki (Love Love Mi(zuki) Duu)
Round 8:
Suzuki Kanon/Oda Sakura
Suzuki Kanon/Tamura Meimi
Suzuki Airi/Ashida Ayumi
Winners and Losers:
Last intact major group: Juice ni Juice (round 1!)
Last intact group: (Tie) ODATOMA & Peaberry (round 4)
First Eliminated Group: Triplet (round 7)
First Eliminated Major Group: C-ute (Round